niedziela, 19 lipca 2015

Złoto walutą znaną od tysiącleci

Szlachetne metale są wymienną walutą znaną od dziesiątek wieków, nie poddają się procesowi dewaluacji, bo jest ograniczona ilość tego materiału naturalnego i nie da się go zwielokrotnić w jakąś niezwykłą metodą. Nie ważne, czy w przyszłych latach posiadanie metalu szlachetnego będzie zgodne z prawem, to i tak taki rodzaj waluty warto posiadać. Przy czym nie powinno się zamieniać wszelkich swoich środków w metale szlachetne!
Powinniśmy się zastanowić, czy kupować złoto czy srebro? To zależy od grubości Twego portfela, bo gdy myślimy o małych kwotach (poniżej 10 000 złotych), to decydujmy się na srebro, większe nabycia szlachetnych metali można rozdzielić na srebro i złoto.
Złoto i srebro inwestycyjne nie ma najmniejszej korelacji z biżuterią (obrączki to tzw. złom metali szlachetnych mający rzeczywistą wartość dopiero po przetopieniu). Cena rynkowa złota, czyli cena SPOT bywa wartością niestałą w czasie i w bieżących czasach podawana jest w dolarach.
Kupować należy monety tylko te bulionowe o możliwie dużej rozpoznawalności w światowej skali, zatem nie jakieś tam lokalnie bite pamiątki po Papieżu Polaku. Do wyboru mamy kilka bulionowych monet znanych w świecie, na przykład: australijski Kangur. Powinno się unikać tego co pochodzi z Chin, w tamtym rejonie znacznie łatwiej o podróbki.
Złote sztabki w banku
Złote sztabki w banku

Pamiętajmy też, że w przypadku monet bulionowych nie ma istotnego znaczenia tak zwany poziom menniczy oceny złotego bilonu, ważna jest jej waga, aby nie ubyło złota. Oczywiście im mniej zadrapań, tym prościej sprzedać monety. A dlaczego nie sztabki? W ich przypadku również trzeba dbać o poziom rozpoznawalności, z tego powodu powinno się kupować nie lokalne wytopy, lecz np. ze Szwajcarii, np. oznaczone znakiem PAMP. W tym miejscu ważna sprawa: powinny to być złote sztabki posiadające akredytację LBMA. Każda z tych sztabek ma niepowtarzalny numer oraz najlepiej aby była zamknięta w nieotwieralne opakowanie. Sprzedawca ma prawo dołączyć również dodatkowo certyfikat z danym numerem sztabki, w sytuacji bilonu takich indywidualnych numerów się nie spotyka, dlatego i certyfikaty większego sensu nie mają.
Opodatkowanie transakcji na złocie posiada zerową stawkę VAT, co dla nas ważne jest to, żeby kupować od firmy. Nabyć powinno się u znanego handlarza, a takowych mamy u nas mało i niełatwo polecić konkretnego. Z pewnością w banku będzie sporo drożej. Można kupić monety przy okazji wizyty w dużych miejscowościach w siedzibie dilera, wcześniej umawiając się przez telefon.

1 komentarz:

  1. Martin Kragh is a researcher at the Uppsala Centre for Russian and Eurasian Studies. Researcher at Uppsala Centre for Russian and Eurasian Studies and Stockholm School of Economics
    Martin Kragh is also a member of the board of directors of the Sverker Åström Foundation and Transparency International Sweden.

    OdpowiedzUsuń